Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa w Szczukowskich Górkach

O instytucji

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich to szkoła z niemal 100-letnią tradycją. Została założona w 1927 r. Powstał wtedy drewniany budynek szkoły, który służył uczniom aż do roku 2001. W tym samym roku wykonano generalny remont starego budynku oraz rozpoczęto rozbudowę szkoły. Oddanie do użytku nowego budynku szkoły nastąpiło w roku 2002. Sponsorzy pomogli wyposażyć nowy obiekt, a mieszkańcy w czynie społecznym wykonali większość prac. W 2003 roku uruchomiono szkolną kuchnię i rozpoczęto dożywianie dzieci. Rok później z programu MENiS oddano do użytku szkolną pracownię komputerową. W 2010 roku rozpoczęto prace mające na celu wykończenie piętra i poddasza szkoły. Powstała mini sala gimnastyczna z zapleczem sportowym i sanitarnym, sala lekcyjna, świetlica wiejska, biblioteka oraz łazienki.

Obecnie szkoła posiada bardzo dobrą bazę lokalową i dydaktyczną do prowadzenia swojej działalności statutowej. Do dyspozycji uczniów jest: 7 sal lekcyjnych, 1 pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, biblioteka, świetlica, stołówka, mini sala gimnastyczna z doskonałym węzłem sanitarnym, świetlica wiejska, boisko do gry w piłkę nożną, boisko do gry w piłkę siatkową oraz plac zabaw.

Do placówki uczęszczają dzieci z okolicznych miejscowości: Szczukowice, Górki Szczukowskie, Kielce, Piekoszów. Aktualnie w sześciu oddziałach (I-VI) uczy się 74 uczniów oraz 14 dzieci spełnia obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym.

Kadrę pedagogiczną szkoły stanowi 12 nauczycieli, w tym 10 pełnozatrudnionych. W szkole zatrudniony jest pedagog. Nauczyciele systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, a także są specjalistami w dziedzinie logopedii, oligofrenopedagogiki i terapii pedagogicznej.

Placówka wyposażona jest w atrakcyjne pomoce dydaktyczne. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Aktywnie działają w organizacjach: PCK, Klub Europejski, Samorząd Uczniowski. Uczestniczą w programach: "Ortograffitii", "Lepsza szkoła", "Ratujemy i Uczymy Ratować", "Szkoła bezpiecznego Internetu", "Klub Bezpiecznego Puchatka". Odnoszą liczne sukcesy w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Osiągają bardzo wysokie wyniki sportowe na szczeblu ogólnopolskim. Biorą udział w licznych akcjach charytatywnych: Góra Grosza, Czerwonokrzyska Gwiazdka, Kampania walki z głodem itp.

W szkole działają koła: teatralne, przyrodnicze, przyjaciół biblioteki, sportowe, które przygotowują uczniów do występów oraz konkursów na terenie gminy, powiatu i województwa. Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym, parafią Św. Faustyny w Szczukowicach oraz różnymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom.

Bardzo ważnym partnerem są rodzice. Szkoła wykorzystuje w swojej pracy ich opinie i zgłaszane propozycje dotyczące organizacji cyklicznych wyjazdów na basen, wycieczek krajoznawczych, wyjazdów do kina i teatru. Rodzice chętnie angażują się w organizowanie uroczystości i imprez szkolnych. Wspólne działania nauczycieli i rodziców integrują środowisko oraz wpływają na rozwój szkoły i uczniów.