Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa w Szczukowskich Górkach

Cele i zadania Szkolnego Koła PCK

Celem działalności szkolnego koła PCK jest aktywizacja środowisk szkolnych w duchu humanitaryzmu i niesienia pomocy potrzebującym. Cel ten jest realizowany przez następujące zadania:
⦁    pomoc potrzebującym uczniom
⦁    promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka
⦁    działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukacje dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy i profilaktyki przedwypadkowej i zdrowotnej
⦁    opieka nad Klubami Wiewiórka kształtowanie postaw brania odpowiedzialności za najbliższe otoczenie
⦁    stwarzanie dogodnych warunków do rozwijania umiejętności  i samorealizacji  dzieci
 i młodzieży
⦁    przygotowanie młodzieży do dalszej działalności w PCK

Elementy działalności opiekuńczej, podstawy pierwszej pomocy i oświaty zdrowotnej, jak i wiadomości z zakresu prawa humanitarnego, tolerancji i poszanowania godności drugiego człowieka, które realizują szkolne koła, pozwalają na przygotowanie do dorosłego życia ludzi wrażliwych na ludzką krzywdę, potrafiących reagować na cierpienia, umiejących współżyć w grupie rówieśniczej i społeczeństwie.

Szkolne Koło PCK skupia uczniów klas IV – VIII , w naszej szkole jest to 37 członków. Działalność koła dotyczy promocji zdrowia. Zgodnie z układanym we wrześniu planem zajęć przygotowuje gazetki, plakaty, filmy, prezentacje  o tematyce prozdrowotnej. Organizuje także różne akcje charytatywne oraz konkursy. Działalność koła opiera się na zasadach Polskiego Czerwonego Krzyża. W swojej codziennej działalności SK PCK krzewi idee humanitaryzmu, oświaty zdrowotnej i pierwszej pomocy organizując konkursy, pogadanki. Członkowie koła organizują zbiórki pieniędzy, zabawek itp. dla potrzebujących z  naszej wsi, odwiedzają starszych i samotnych  oferując im swoją pomoc. Młodsi uczniowie  z klas I – III należą do Klubu Wiewiórka, którego działania skupiają się na tematyce prozdrowotnej.